Віртуози камерної музики у Львівській філармонії: як минув другий тиждень Фестивалю

28.05.2023
Опис

Свіжий ковток повітря у важкій реальності воєнного часу. Таким задуманий 42-й Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Віртуози», мабуть, наймасштабніший із маратонів Львівської національної філармонії. Вже два тижні визнані скарби класичної музики звучать на межі весни та літа, а фестиваль тим самим декларує свої незмінні принципи: вірність українському, жагу до творення та безперервний пошук прекрасного. Про минулі камерні події другого тижня — читайте далі.

Львівська національна філармонія - Віртуози камерної музики у Львівській філармонії: як минув другий тиждень Фестивалю

23 травня. Настрої

Українська мистецька пісня — опера в мініатюрі

Українська музика ніколи не відчувала нестачі у талановитих митцях та їхніх жанрових амбіціях. За правом маємо відчувати гордість за рідкісну пишноту вокальної царини нашої культури та той дивовижний симбіоз, який з нею утворює мистецтво слова. Ввіривши його милозвучності та інспірований нею поетичній спадщині свій композиторський хист, Микола Лисенко, Кирило Стеценко, Яків Степовий, Денис Січинський, Станіслав Людкевич, Василь Барвінський та Стефанія Туркевич-Лукіянович створили низку пісень-перлин.

Львівська національна філармонія - Віртуози камерної музики у Львівській філармонії: як минув другий тиждень Фестивалю

У цьому концерті їх представив камерний альянс Володимира Шагая та Віталія Бобровського. Згідно з їхньою інтерпретацією, кожен український солоспів постав перед публікою як ціла опера в мініатюрі. Серед панорами настроїв — споконвічне, однак актуальне «з журбою радість обнялась», — перехрещене із лірикою пейзажу, інтимними зізнаннями, патріотичними епізодами та навіть штрихами комізму.

24 травня. Мрії: українська надія

Українсько-німецька піаністка Віоліна Петриченко пропонувала слухачам програму речиталю, зіткана з ліричних, мрійливих настроїв та станів. Саме мрії підіймають нас над буденністю, спонукають до світла й радості. 

Концерт став презентацією нового диску піаністки «Мрії: українська надія». Вона вказує: «З 24 лютого 2022 року жоден українець не може мріяти ні про що інше, як про закінчення цієї жорстокої й безглуздої війни. Це катастрофа гуманітарна та емоційна. Щодня в новинах повідомляють про її моральний вплив. Але ми все більше розуміємо, що протягом десятиліть на культурному рівні ми приділяли надто мало уваги українській музиці».

Львівська національна філармонія - Віртуози камерної музики у Львівській філармонії: як минув другий тиждень Фестивалю

В програмі прозвучали твори українських композиторів, що досі залишались маловідомими: це легка, романтична, а часом і меланхолійна українська музика ХІХ–ХХ століть. Лисенко, Степовий, Ревуцький та Сильвестров, — всі романтики, мрійники та першовідкривачі нових шляхів, а також тонкі майстри фортепіано, що бачать цей інструмент як сокровенного друга, якому можна ввірити й власну сповідь.

27 травня. Українська поема

Інтелігентну камерну розмову про Україну вели Наталія Гордєєва та Віоліна Петриченко. Це відомі виконавиці, що виступають на провідних сценічних майданчиках. Ступінь їхньої зануреності у делікатне звучання, витонченість форм, та, як наслідок, високий політ музичної думки, завжди є максимально високим. Концерт «Українська поема», як і сам цей жанр, що походить із давньої літературної традиції, міцно пов’язує елементи минувшини й сучасності. 

Львівська національна філармонія - Віртуози камерної музики у Львівській філармонії: як минув другий тиждень Фестивалю

Тут краса й ностальгія злилис воєдино, утворюючи палімпсести чиїхось думок, що тепер належить перетворити у власні висновки уважному слухачу. Як несподівано від лисенківського, по-домашньому легкого бідермаєру житейські перипетії вели всю культуру до щемкої простоти скориківської «Мелодії»? Які смислові паралелі криються у варіаціях Бетховена та п’єсі Косенка?.. Звісно, програма не оминає актуальних знаків теперішньої доби. Гіркою згадкою про Київ сьогодення та повітряні тривоги по всій Україні прозвучали нові твори Мортена Єссена та Тараса Зданюка.

 Більше подій Фестивалю: https://philharmonia.lviv.ua/announcements/virtuosos-42/  

Поділитись


Популярне

22.01.2024 Концерти

VIII Різдвяний благодійний фестиваль коляди та духовної пісні відкрив ансамбль «Високий Замок»

У неділю, 21 січня у храмі Різдва Пресвятої Богородиці Академічний інструме...

05.11.2023 Анонси

Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львівської філармонії вирушив у гастрольне турне Нідер...

Традиційно наприкінці року Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львів...

07.11.2023 Концерти

До 45-річчя творчої діяльності Мар’яна Шуневича

За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток та п...