Сьогодні філармонія є активним центром музичного мистецтва, який охоплює симфонічну, камерну, хорову, джазову, та сучасну експериментальну сцени. У складі філармонії функціонують такі провідні колективи, як Академічний симфонічний оркестр, Симфонічний оркестр «INSO-Львів», Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова», ансамблі ранньої та нової музики, солісти, а також численні фестивалі та ін.
У Філармонії не лише виконують класичний репертуар, а й активно підтримують сучасну українську музику, зокрема через замовлення нових творів, підтримку молодих композиторів, участь у міжнародних ініціативах і культурній дипломатії. Міжнародна діяльність установи посилено активізувалась у останнє десятиліття. Львівська філармонія є постійним учасником міжнародних обмінів, гастролей, резиденцій, грантових програм, підтримує партнерства з оркестрами та фестивалями з Європи та Північної Америки.
Ми щиро вдячні нашим слухачам, партнерам, виконавцям за довіру, зацікавленість і спільне прагнення розвивати українську музичну культуру. Саме завдяки вашій участі інституція має змогу діяти у складних умовах, формуючи репертуарну політику, яка поєднує традицію та новизну, локальне і глобальне.
Представляємо підсумки діяльності Львівської національної філармонії за 122 концертний сезон!
Класичний репертуар української спадщини активно репрезентується у концертній діяльності філармонії. Особливу увагу приділено творам героїв національного романтизму та музиці другої половини XX століття. У програмах регулярно звучать твори таких композиторів, як Левко Ревуцький, Борис Лятошинський, Станіслав Людкевич, Мирослав Скорик, Євген Станкович та інші. Таким чином, інституція формує зв’язок між історичною музичною традицією та сучасним слухацьким досвідом.
Сучасна класична музика також займає важливе місце в репертуарі філармонії. Через освітньо-виконавський проєкт COURSE організація відкриває нові імена та сприяє представленню молодих українських композиторів на міжнародному рівні. Майстеркласи для композиторів та виконавців на базі наших оркестрів й колективів розширюють можливості фахової комунікації та актуалізують присутність сучасної української музики у світовому контексті.
Читайте також: Світова прем’єра твору Володимира Рунчака в філармонії
Філармонія активно вибудовує сталі партнерські зв’язки з міжнародними організаціями та культурними структурами. Серед ключових партнерів:
Завдяки цим зв’язкам філармонія залучає іноземних артистів, налагоджує обміни, реалізує спільні проєкти та презентує українську музику за кордоном.
У репертуарній політиці філармонії важливим принципом залишається співвідношення української та світової музики. У більшості концертних програм український репертуар становить щонайменше половину, а в окремих випадках — переважає. Такий підхід забезпечує:
Дякуємо нашим медіапартнерам та культурним ЗМІ, які регулярно висвітлюють діяльність філармонії – Збруч, The Claquers, Журнал “Музика”, KyivDaily, Укрінформ, Критика, Українська правда; телеканалам НТА, Перший Західний, Радіо Галичина та ін. Серед подій, які особливо зацікавили видання – наші фестивалі “Віртуози” (BachTrack), TheStrad), “Контрасти” (Contempo, Кур’єр Галицький), реліз фортепіанних квінтетів (Pizzicato, MusicWebInternational), фортепіанних концертів (Operius, ArsCulture), діяльність Академічного симфонічного оркестру (Gramophone, Ruch Muzychny, Das Orchester), MusikTexte та ін.
Читайте також: Як минув 2024 рік у Львівській національній філармонії
Кожен концертний сезон містить свою унікальну палітру подій, однак є й ті, що роками залишаються опорними стовпами мистецького життя у Львові — це фестивалі музичного мистецтва у філармонії. У новій парадигмі фестивалі стали також символом стабільності та витримки, яку на противагу ворожій агресії демонструє колектив філармонії.
Літо 2024 ознаменували відразу два фестивалі — IX Міжнародний фестиваль літньої пори «Pizzicato e Cantabile» – 12 подій камерної та органної музики, що відбувалися з 24 липня по 4 серпня. Львів’янам та гостям міста представлені були програми української та світової музики різних стильових спрямувань. Продовжив літню традицію XІ Міжнародний музичний фестиваль «Музика в старому Львові». Впродовж 15 серпня — 1 вересня, філармонію у цей період наповнювали як барокові шедеври, так і українська класика, або ж навіть естрадні кінохіти.
Осінь розпочалася з до 30 Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти» – 12 концертів та фотовиставки Данила Бедрія «Світло в музиці», які відбулися з 27 вересня до 8 жовтня. Традиційно до фестивалю долучилися, як постійні учасники: оркестри та солісти філармонії, Львівський камерний оркестр «Академія», так і гості фестивалю: Ансамбль нової музики «Senza Sforzando», Тамара Лукашева, Емілія Кароліна Сітаж, Норберт Роденкірхен та Вінсент Козловський. Програму фестивалю склали, як світові премʼєри, перформанси, нові переосмислення, так і маловідомі композиції, історичну справедливість перебування яких на сцені відновлювали виконавці. У листопаді філармонія запрошувала на ХХІ Міжнародний Фестиваль Давньої Музики у Львові. Цьогоріч його склали три події: Відкриття фестивалю – програма італійської духовної музики від «A capella Leopolis», сольна програма від польського органіста Марека Топоровського та вечір від постійних учасників фестивалю — Оркестру Барокової капели Львівської національної музичної академії.
15 та 17 листопада у філармонії відбулись концерти щорічного Міжнародного музичного фестивалю «Відкриваємо Падеревського», до яких долучились польські та українські музиканти, оркестри Львівської національної філармонії та солісти Львівського національного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.
Читайте також: Лондонські медіа про осіннє турне Академічного симфонічного оркестру
Січень 2025 подарував слухачам нагоду вкотре переконатися у досконалості та універсальності музики Йоганна Себастьяна Баха на подіях сьомої едиції Міжнародного фестивалю різдвяної пори «Bach Contemporary». Тривав фестиваль з 4 по 10 січня та обʼ єднав 8 концертних подій. Навесні відбувся Ювілейний XX Всеукраїнський хоровий фестиваль «Жайвір скликає друзів», присвячений 160-ти річчю від дня народження митрополита Андрея Шептицького та 210-й річниці від дня народження о. Михайла Вербицького
122 сезон у філармонії увінчався також 44 проведенням одного з найстаріших та найавторитетніших фестивалів класичної музики в Україні — Віртуозів 19 подій якого, а також артвиставка «Спорідненість» художників Романа і Тараса Опалинських відбулися з 15 травня по 8 червня. Акцентував фестиваль на ключових для української музики датах: 130-літтю від дня народження Бориса Лятошинського, пʼятій річниці смерті Мирослава Скорика, а також на ювілейних датах колективів: 65-літтю Львівського камерного оркестру «Академія» та 30-літтю Академічного камерного оркестру «Віртуозів Львова». Відкриття фестивалю уславили дві замовлені контрабасистом з Америки Джеймсом ВанДемарком премʼєри – Концерт для контрабаса з оркестром Михайла Шведа та Концертино Максима Коломійця.
Традиційно у грудні, до дня народження Людвіга Ван Бетховена, Львівська національна філармонія презентувала слухачам музичні вечори, які цілком складала музика композитора. 17 грудня камерні твори класика представили Віоліна Петриченко та Євген Курк, а 18 грудня ініціативу перейняли солісти: Савва Золотарьов та Станіслав Гумінюк у тандемі з Академічним Камерним оркестром «Віртуозами Львова». 23-27 січня філармонія приєдналася до всесвітнього вшанування Вольфганга Амадея Моцарта. Його камерні та оркестрові твори прозвучали у виконанні: Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під орудою Володимира Сивохіпа, Академічного камерного оркестру «Віртуозів Львова» диригували яким Мирон Юсипович та Тарас Вергун, відомих львівських солістів, а також дуету із Києва – Юрія Шутка та Анастасії Бикої. 21-22 березня відбувся і Бах-Маратон, події якого були обʼєднані в органічний цикл: Прелюдія, Дійство, Постлюдія.
У лютому 2025 стартувала присвячена Василю Барвінському серія концертів заснована піаністкою Віоліною Петриченко. Щомісяця події якого перетворювали Фоє філармонії та затишну Музичну Вітальню Василя Барвінського. Серією концертів камерної музики відзначили і 130-ліття від дня народження Бориса Лятошинського.
Завдяки успішній співпраці з Музеєм історії релігії, упродовж сезону відбувалися концерти циклу органної музики засновані органісткою Оленою Мацелюх. Також щомісяця Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії продовжував запрошувати найменших слухачів разом із їх батьками на Сімейні концерти серії «Лісова музична школа».
А наприкінці сезону Філармонія вшанувала ще одну важливу та трагічну для української музики дату — день памʼяті Героя України Василя Сліпака, провівши музичний маратон.
Сцена філармонії є відкритою до молодих талантів, цьогоріч відбулося особливо багато проєктів для молоді, адже надзвичайно важливо бути підтримкою для майбутніх поколінь, створювати простір для розвитку та самовираження.
Упродовж сезону відбувся ряд майстеркласів від провідних майстрів різних сфер: вдруге спільно зі Студентським науково-творчим товариством «Octopus» організованим був масштабний всеукраїнський майстерклас для симфонічних диригентів від Теодора Кухара, продовження якого вже є заявленим і у наступному сезоні. Також співпрацювала філармонія зі Студентським науково-творчим товариством «Medianta» Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка. Стартував проєкт COURSE — перші в Україні регулярні міжнародні майстеркласи для молодих композиторів, мета яких — активізувати діяльність у середовищі в першу чергу українських композиторів, надати їм можливість в процесі спілкування і активної творчої роботи із запрошеними відомими європейськими композиторами та музикантами «Ensemble Nostri Temporis отримати додаткові важливі знання, стимулювати до подальшого професійного зростання. Також представити власні твори в рамках фестивалю «Віртуози» отримали студенти кафедри композиції ЛНМА.
Також упродовж фестивалю Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії запрошував молодих музикантів подаватись на першу з серії освітніх подій колективу — майстерклас для контрабасистів, ментором якого став всесвітньо відомий виконавець на контрабасі Джеймс ВанДемарк.
Нагоду продемонструвати власні вміння на великій сцені отримали студенти Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, адже відновленою була традиція проведення державних іспитів диригентів та композиторів у філармонії. Також традиційною частиною філармонійних концертів та фестивалів стали виступи від Львівського камерного оркестру «Академія». А виступити разом з філармонійним оркестром отримали нагоду навіть найменші – учні шкіл та ліцеїв, а саме піаністи Данило Петрилко та Савва Золотарьов.
Також втретє від 2016 відбулася «Академії музики» – освітня платформа, заснована на базі оркестру Львівської національної філармонії INSO-Львів. Цьогоріч вона знову об’єднала одній сцені талановитих молодих музикантів з Львівського державного музичного ліцею імені Соломії Крушельницької та досвідчених оркестрантів в єдиний творчий колектив, диригував яким відомий музикант Олександр Гордон (Австрія).
У січні-2025 минуло п’ять років з часу заснування серії сімейних оркестрових концертів у Львівській національній філармонії. За ініціативу взялись у час пандемії, на початку 2020 року, і відтоді події родинного формату з музичним реквізитом від Центру музичного розвитку «Tempo» та виконанням від Академічного симфонічного оркестру з соліст_ками проходять щомісяця.
Проєкт отримав гучний розголос: у концертному залі щоразу аншлаг, а після концертної програми діти мають змогу долучитись до інтерактиву з оркестрантами, побачити інструменти зблизька та пограти на них. Які досягнення, труднощі та особисті історії, що спонукали до розквіту цієї унікальної в Україні ініціативи, супроводжували її натхненників, у статті для The Claquers розповідали троє музикантів: Михайло Сосновський, Сергій Хоровець та Ірина Вакуліна.
Пʼятий рік поспіль Філармонія продовжила онлайн формати концертів – проєкт націлений на підтримку українських музикантів «Музи не мовчать». Ефіри забезпечені командою Львівської національної філармонії ArtStream у складі: Андрій Зелений, режисер-постановник трансляції, оператор, відеорежисер трансляції, Мар’ян Лесюк, звукорежисер трансляції та Богдан Сегін, продюсер трансляції.
Так упродовж сезону у прямому етері були представлені понад 40 концертів сезону. Також записаними та розповсюдженими були записи майстеркласів COURSE. Записи премʼєр українських композиторів здійснив і «ІNSO-Lviv».Новий історичний онлайн-проєкт до свого 30-ліття підготував Академічний камерний оркестр “Віртуози Львова”, який на своїй Фесбук-сторінці упродовж сезону ділився важливими архівними відео.
Також успішно представленими на усіх популярних платформах цьогоріч були пʼять дисків, зокрема і релізи Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії та солістки Соломії Івахів та диригента Сергія Хоровця «Музика українського Різдва” творчо переосмислених відомим композитором Богданом Кривопустом українських колядок та щедрівок. Влітку вийшов також новий диск квінтетів Василя Барвінського та Бориса Лятошинського записаний Віоліною Петриченко та Струнним квартетом «Фенікс».
Команда Львівської національної філармонії активно працює над тим, аби руйнувати шкідливі стереотипи та бар’єри між мистецтвом та слухачами. Щомісяця виконавці пропонують програми різноманітних спрямувань. Так щомісяця, окрім світової класики відвідувачів запрошують відпочити на концертах популярної музики, танго та джазу.
Артисти та колективи регулярно відвідують міста області із концертами, а також взаємодіють з іншими культурними майданчиками: десятьма партнерствами з українськими та зарубіжними інституціями.Так цього року були підписані меморандуми з Музеєм Патика, Домом Франка, Національною академічною чоловічою хоровою капелою «Дударик», Львівським музеєм історії релігії, а також Івано-Франківською та Дніпропетровською філармоніями.
Також продовжили діяти програми лояльності для пільгових категорій слухачів. Право на 50% знижки на відвідування подій Львівської філармонії за умови пред’явлення документів, що засвідчують належність до нижчевказаних категорій отримали: особи з інвалідністю, учні та студенти навчальних закладів, внутрішньо переміщені особи, військовослужбовці та учасники бойових дій та пенсіонери.
Попри жорстоку війну, яку веде росія, щороку до Львова приїздить все більше охочих підтримати Україну музикантів та композиторів. Окрім концертів відбуваються також майстеркласи та зустрічі із творчою молоддю міста. У сезоні 2024-2025 до філармонії завітали: органіст Жан-Марі Леруа (Франція), органіст Йозеф Кратохвіл (Чехія), диригент Пол Манн (Велика Британія), піаністка Емілія Кароліна Сітаж (Польща), флейтист та композитор Норберт Роденкірхен (Німеччина), диригент Раймонд Янссен (Нідерланди), сопрано Серін де Лабом (Франція), Тріо «ANIMATO» (Польща), піаніст Войцех Кубіца (Польща), органіст Марек Топоровський (Польща), гістарист Рафаель Серралле (Іспанія), акордеоніст Клаудіуш Баран (Польща), диригент Олександр Гордон (Австрія-Швейцарія), диригент Гудні Емільсон (Ісландія), диригент Вінсент Козловський (Польща), скрипалька Віра Жук (Австрія), диригент Парвіз Яхʼяві (Австрія), валторніст Алек Френк-Джемміл (Англія-Німеччина), диригент Ніколя Шалвін (Франція), піаніст та композитор Іван Падуар (Франція), тенор Олександр Антоненко (Латвія), диригент Бенджамін Лоеб (США), диригент Роман Ревакович (Польща), контрабасист Джеймс ВанДемарк (США), диригент Ніколоз Рачвелі (Сакартвело), альтист Георгій Цагарелі (Сакартвело), кларнетист Юліан Мілкіс (США), диригент Ніколя Шалвін (Франція-Швейцарія), диригент Павел Котла (Польща), диригент Джон Мун (США).
YouTube філармонії
Добірка подій-присвят українським військовослужбовцям:
Дякуємо всім! До зустрічі у 123 сезоні!
Світові шедеври та сучасна українська музика в Львівській філармонії
16 березня о 18:00 Львівський камерний орке...
ІХ Маратон памʼяті Василя Сліпака
Девʼять років тому, 29 червня 2016 року, у бою поблизу селища Луганське на Донеччині від ворожої кулі сн...INSO-LVIV зібрали понад 150 тис грн для Збройних Сил України
11 січня симфонічний оркестр INSO-Lviv Льві...