Гала опера - Львівська національна філармонія

Гала опера

Неділя 17.11.2024 / 18:00

Концертний зал ім. С. Людкевича

150-290

Опис

Повернення Адама Дідура до Львова на 150-річчя від дня народження

 

Виконавці:

  • Лілія Нікітчук, мецо-сопрано
  • Володимир Шинкаренко, бас
  • Маріанна Гумецька, фортепіано
  • Камерний хор «Gloria», хормейстерка – Мар’яна Ферендович
  • Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова»
  • Тарас Вергун, диригент

Події:

  • Джоаккіно Россіні.
    • Увертюра до опери «Севільський цирульник»
    • Арія Дона Базиліо «La calunnia» з опери «Севільський цирульник»
    • Арія Анджеліни «Nacqui all’affono al pianto / Non piu mesta» з опери «Попелюшка»
  • Вольфганг Амадей Моцарт
    • Арія Лепорелло «Madamina, il catalogo è questo» з опери «Дон Жуан»
    • Арія Секста «Parto, parto» з опери «Милосердя Тита»
    • Дует Дон Жуана та Церліни «Là ci darem la mano» З опери «Дон Жуан»
  • Ігнацій Ян Падеревський.
    • Дванадцять мелодій на вірші Катюля Мендеса тв. 22
    • «Ton cœur est d’or pur»
    • «La ciel est très bas»
    • «Naguère»

Ігнацій Ян Падеревський. «Марш циган» з опери «Манру»

Модераторка – Марія Левкович

 

Адам Дідур – польський оперний співак, який став одним із найважливіших солістів Метрополітен-опера в Нью-Йорку, де його кар’єра процвітала протягом багатьох років. 

Після розпочатої освіти у Львові був направлений на навчання співу у Мілані. Однак особливе місце у серці співака посіла українська пісня. Так ще 1906-го на зорі грамзапису в Буенос-Айресі він разом із Соломією Крушельницькою записав на платівки кілька українських народних пісень, серед яких і пісня Марусі Чурай «Віють вітри, віють буйні». У 1908 році Адам Дідур повернувся до Львова і співав провідні басові партії в операх «Фауст», «Мефістофель», «Гугеноти» у Львівському Великому міському театрі, хотів збудувати собі у місті камʼяницю, а проте був змушений емігрувати у роки Першої світової до Америки, де і розпочалась карʼєра Дідура у Метрополітен.

У 1915 за його ініціативи в Нью-Йорку відбувся великий концерт української пісні, кошти від якого пішли на допомогу вдовам і сиротам Галичини, чоловіки й батьки яких загинули на початку Першої світової війни. 

Цьогоріч музична спільнота Польщі та України відзначає 150-ту річницю від дня народження Адама Дідура, до якої у цей вечір приєднаються Камерний хор «Глорія», Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова», що виступить під керівництвом Тараса Вергуна, а також солісти: Лілія Нікітчук (мецо-сопрано) Володимир Шинкаренко (бас) та Маріанна Гумецька (фортепіано).

 

___

ХІІІ Міжнародний фестиваль «Відкриваємо Падеревського» присвячений постатям і подіям польської історії та культури, тісно пов’язаним  зі Львовом. Фестивальні заходи відзначатимуть ювілеї особистостей, яких безперечно можна назвати титанами польської культури, і які своєю діяльністю мали вплив на формування культурного простору Львова, а саме: 150-річчя від дня народження Адама Дідура, відомого як баса «усіх часів», 100-річчя від дня народження Збіґнєва Герберта — багаторазового кандидата на Нобелівську премію, а також відзначимо 120-річчя встановлення пам’ятника Адаму Міцкевичу у Львові.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу, який урочисто відкрито 30 жовтня 1904 року і який зберігся неушкодженим донині, є символом сучасного Львова, і,  водночас, матеріальним доказом внеску поляків і польської культури в імідж цього непересічного міста.  Ювілей пам’ятника Міцкевича у Львові стане чудовою нагодою послухати музичні інтерпретації натхненні творчістю поета. У музичній програмі «переплітаються» твори українських та польських композиторів, а на завершення прозвучать найпопулярніші  танго, створені  під час «золотої доби польського танго», символічно переносячи слухачів до Львова початку минулого сторіччя.

150-річчя від дня народження Адама Дідура стало нагодою до організації гала-концерту у Львівській національній філармонії ім. М. Скорика у співпраці з Львівським театром опери та балету імені С. Крушельницької (який був впродовж років «рідним» для артиста) та Сілезькою оперою, заснованою Адамом Дідуром у 1945 році.

Традиційною частиною фестивалю стане церемонія вручення Відзнаки PADEREWSKI за особливий внесок до справи польсько-українського поєднання.

При організації подій, присвячених Збіґнєву Герберту, ми співпрацюватимемо з генеральним директором Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Тарасом Возняком ( великим шанувальником таланту Герберта). У рамках святкування відбудеться конференція «Львів Збіґнєва Герберта та спільний простір для української, польської та єврейської культури» за участі спікерів з України та Польщі. Завершить святкування моновистава «Останнє танго з Гербертом». Автор і виконавець – польський актор і режисер Пшемислав Тейковський.

Проєкт дофінансовано з коштів Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща
Почесний патронат:
Генеральне консульство Республіки Польща у Львові
Медійний патронат: TVP Polonia
Головний організатор: Польсько-українська фундація ім. І.Я. Падеревського
Співорганізатори: Польський Інститут в Києві, Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Львівська Національна філармонія ім. М. Скорика, Львівська Національна галерея мистецтв ім. Б. Возницького
Партнери: Курія Львівської Архиєпархії,  Львівський Національний  Академічний театр опери і балету ім. С. Крушельницької, Сілезька опера, Часопис «Ї», Інститут Polonika, Фундація Коперника в Чикаго, Аґенда Фундації Коперника, Польські Державні ліси
Медійний партнер: Галицький Кур’єр

Поділитись

Партнери