Музика заборонена ІІІ Рейхом [Online]

Музей “Територія Терору”

Онлайн трансляція

Концерт в рамках відзначення Дня Європи

Після жахів Першої світової війни більшість європейців «ковтали» почуття свободи у бурхливі двадцяті роки. Поки багато європейців святкували нову свободу в мистецтві, Німеччина вже почала потрапляти під тінь свастики. І вже до 1933 року Третій рейх Гітлера диференціював населення за ідеєю «расової чистоти».  У грудні 1937 року вийшов наказ «про небажану та небезпечну музику» виданий Музичною палатою. Слово “вироджений” зазвичай використовувалось для опису будь-якого мистецтва чи музики, неприйнятних для Третього рейху. Лише зараз свобода та можливість самовираження вважаються одними з європейських цінностей, тому виконати твори, що були забороненими Третім рейхом – це не лише віддати данину композиторам, чия музика була викреслена зі списків дозволених, яка практично не виконувалась, це – продемонструвати неординарну, експериментальну музику. Адже, коли мова йде про Ервіна Шульгофа, Юзефа Коффлера, та Карла-Амадеуса  Хартманна відступають твердження про сплату моральних боргів, оскільки це – цілісна, самобутня музика, та, яка більша за композитора, як такого, та, яка говорить сама за себе. Лінія заборон та репресій тоталітарних режимів ХХ століття, символізм боротьби мистецтва проти системи червоною ниткою проходить через всі твори концерту. Звучатиме музика митців, що творили в рамках тоталітаризму та, водночас, поза усіма його межами та кордонами. Історія кожного твору, як і доля композиторів, є непростою і свого часу були заборонені, або загублені. Ця музика промовляє через гострий ритм та введення джазових ідіом у Шульгофа, через  глибокий драматизм, напруженість звучання, складність музичної мови, багатство розвитку образів у Хартманна та через авангардові експерименти – Коффлера. Вона прозвучить у символічному місці, наче прориваючись крізь заборони та роки. Солісти оркестру «INSO-Lviv» відкриють її зміст для слухача. Вона звучатиме прокламуючи права людини, мир, солідарність та рівність.

• Євген Крук, скрипка
  • Валерій Соколов, скрипка
  • Олена Кравець, скрипка
  • Катерина Потеряєва, скрипка
  • Семенюк Максим, альт
  • Данилів Андрій, альт
  • Онишко Ірина, віолончель
  • Олексій Шадрін , віолончель
  • Гуменюк Олена, віолончель
  • Віталій Протасов, дириґент

• Юзеф Коффлер – Українські ескізи, ор. 27
  • Ервін Шульгофф – Струнний Секстет, ор.45.
  • Ервін Шульгофф- Дует для скрипки та віолончелі
  • Карл Амадеус Гартман – Concerto Funebre, для скрипки з камерним оркестром

Онлайн трансляція на ютуб каналі оркестру INSO-Lviv