«Das Paradies und die Peri» – вперше в Україні!

07.06.2019
Опис

На цьогорічному фестивалі «Віртуози» звучать не лише знані композиції класичної музики. В межах масштабної події присутні також українські прем’єри всесвітньовідомих творів! Одним із таких є виконання ораторії Роберта Шумана «Рай і Пері», яке стало можливим за підтримки Німецького посольства в Україні.

Масштабне півторагодинне полотно створене на основі однієї із поем ірландського поета Томаса Мура. «Лалла Рук» – «східний роман», написаний в дусі популярного в той час романтичного орієнталізму. Історія про принцесу викладена у прозі та перемежовується чотирма самостійними за змістом поемами, однією із яких і є «Рай і Пері».

Образ Пері запозичений із перської міфології. Згідно з віруваннями пері були надприродними істотами, чарівними білявими жінками із крилами, покликаними охороняти людей від злих духів. Нерідко вони також могли передбачати майбутнє та зціляти від хвороб. У першоджерелі, на основі якого й написана ораторія Р. Шумана, ці риси поєднались із християнськими віруваннями, адже за сюжетом героїня прагне повернутися до Раю. Для цього вона здійснює три подорожі у пошуках «дару, наймилішого небу». Спочатку вона приносить краплю крові індійського полководця, який героїчно загинув у бою з тираном, однак ворота не відчинилися. Після тривалих пошуків Пері вдруге спробувала знайти дар. На цей раз вона приносить «останній подих любові» закоханих – і цей дар не відчинив воріт! І лише сльоза покаяння злодія, розчуленого молитвою дитини, їх відчинила.

Виконавський склад прем’єри, яка відбулась 05 червня на сцені Львівської національної філармонії, був надзвичайно потужним, та відбувався за участі кращих українських та німецьких солістів, Галицького академічного камерного хору та Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії (диригент – Володимир Сивохіп).

Виконавиця ролі Пері, Штефі Лєман (сопрано, Німеччина), блискуче впоралася із своєю партією, чудово втіливши риси героїні – ніжність, витонченість, та, водночас, нестримне прагнення повернутися до Раю! Велика кількість сольних номерів за її участю (9 номерів) відображали широку гаму почуттів. Окремо хочеться також відзначити невимовної краси концертне вбрання солістки – розкішну білу сукню, яка органічно довершила образ Пері, а також цілком відповідала міфологічним віруванням про цих істот (найчастіше їх зображували саме у білому вбранні).

Вражаючим було фінальне аріозо Пері, яка потребувало неабиякої підготовки солістки, адже значна частина партії виконавиці розгорталася у високому регістрі! Із цим непростим завданням Штефі Лєман впоралася відмінно!

Партія Мартіна Латке (тенор, Німеччина), який втілював образ Ангела та окремі репліки тенора соло, теж охоплювала величезну палітру почуттів та настроїв. Його м’який та оксамитовий тембр неодноразово заворожував!

Український квартет виконавців (Юрій Гадзецький (баритон), Сергій Кутепов (тенор), Людмила Осташ (сопрано), Лілія Нікітчук (альт) теж мав непросте завдання, адже чи не щоразу їх сольні або ж ансамблеві репліки належали різним героям, що закономірно потребувало швидкого перелаштування на інший тембр та характер. Із цим вони теж впоралися чудово!

Значну роль у драматургії твору відіграли хор та оркестр. Саме ці дві невід’ємні складові жанру й створили завершену, цілісну композицію із численними сюжетними замальовками. Деякі картини за драматичною насиченістю й монументальністю наближалися до оперних сцен. Яскравою у цьому сенсі видалась картина бою, перша подорож Пері.

У таку захопливу подорож із виконавцями відправилась також велика кількість гостей, які прийшли вперше в Україні послухати ораторію Роберта Шумана. 26 номерів «Рай і Пері» пролетіли зовсім непомітно, а виконавці опісля отримали тривалі оплески та вдячні вигуки «Браво!».

Світлини з концерту!

Наталя Мендюк

Поділитись


Популярне

11.08.2021 Концерти

Музика в старому Львові: програма фестивалю

Вже за кілька днів у Львові розпочнеться VIII Міжнародний фестиваль "Музика в старому Львові", який...
27.03.2020 Медіа

Архівні відеозаписи виконань колективів і музикантів Львівської філармонії. Частина 2

Продовжуємо знайомити із архівними відеозаписами проєктів за участі колекти...