«Контрасти-30» завершились - Львівська національна філармонія

«Контрасти-30» завершились

07.10.2024
Опис

З 27 вересня по 6 жовтня у стінах Львівської національної філармонії проходив найстаріший фестиваль сучасної музики, що відсвяткував тридцятилітній ювілей. 

Цьогоріч його темою став “Ретроспектр”. Не одне покоління сучасних українських музикантів зростало на «Контрастах». До стін філармонії їх притягувало бунтівне бажання нової, не чутої раніше музики, ейфорія живого спілкування з однодумцями. 

Контрасти 30. Світло у музиці. Артвиставка

27 вересня (Фоє Львівської національної філармонії)

Емоційні творчі світлини фотографа Данила Бедрія, що фіксував чимало подій антикризового проєкту «Україна. Музи не мовчать», можна буде побачити напередодні концерту-відкриття фестивалю «Контрасти». Експозиція буде доступна і надалі в фоє філармонії.

Контрасти 30. Ювілейне Відкриття

27 вересня 

Відкриття «Контрастів-30» проклало символічний міст від першого фестивалю. Як і тридцять років тому, у концертному залі Людкевича звучала музика Валентина СильвестроваМирослава СкорикаЄвгена СтанковичаОлександра КозаренкаІгоря Щербакова та Юрія Ланюка. Цього разу їхні твори слухачі послухали у виконанні кращих львівських солістів та ровесника фестивалю, Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» під орудою Володимира Сивохіпа.

Контрасти 30. 90 років СУПроМу

28 вересня 

Покоління музикантів, що почало формуватися з кінця 1920-х років у Львові, згуртувало найкращих митців та заклало підвалини музичного життя Галичини. Програму з фортепіанних творів п’яти засновників Союзу українських професійних музик — Нестора НижанківськогоЗиновія ЛиськаАнтіна РудницькогоВасиля Барвінського та Миколи Колесси — презентували Анастасія Козяр та Ілля Базенко, молоді артисти, що продовжують традицію виконавської школи професорки Київської Національної музичної академії Олександри Зайцевої.

Контрасти 30. Нова музика: Одеса-Львів

28 вересня

Концерт, що репрезентує багаторічну співпрацю двох міжнародних фестивалів, які виникли в один рік в молодій незалежній Україні-1995: «Два дні й дві ночі нової музики» і «Контрасти». У програмі відомого одеського ансамблю нової музики «Senza Sforzando» — твори українських та зарубіжних сучасних композиторів.

Контрасти 30. Anima

29 вересня  

Поціновувачі класики та джазу відвідали концерт ANIMA, який став презентацією диска, створеного співачкою та композиторкою Тамарою Лукашовою спільно з симфонічним оркестром «INSO-Львів» під керівництвом диригента Романа Кресленка.

 

Контрасти 30. Розмова з часом

1 жовтня пройшла подія від постійних учасників фестивалю «Контрасти», Оксани Рапіти та Мирослава Драгана. Діалог з часом розпочали контрастні «Діахронії» Марʼяна Кузана та Варіації для двох фортепіано Анджея Нікодемовіча, продовжили подію екстравагантна Антисоната «Розмова з часом» Володимира Рунчака та меланхолійна пʼєса «І дзвону дивного звучання, і тріпотіння листя на вітру…» Геннадія Ляшенка.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершилисьПремʼєрою вечора став «Landscape For Two», а поєднанням танцю та смаку дивувала нова версія «Ru-um-bambar» Богдана Сегіна. У другому ж відділі концерту прозвучала славетна Соната для двох фортепіано та ударних Бейли Бартока, для виконання якої до піаністів приєдналися Андрій Гетьман та Дмитро Олійник (ударні).

Контрасти 30. Український квінтет

Вишукане звучання фортепіано та струнних огорнуло філармонію у вечір першої середи жовтня, адже нову програму представили Струнний квартет «Фенікс» та піаністка Віоліна Петриченко. Спираючись на традиції «Контрастів», музиканти обрали два чи не наймасштабніші українські квінтети.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершилисьДва погляди на канонічний камерний жанр. Кожен зі своєю історією: твір Барвінського написаний у ГУЛАГу, Лятошинського — в евакуації. Кожен з них не мав з’явитись на світ, але забезпечив українській музиці розвиток на наступні щонайменш 80 років. Програма об’єднує представників із заходу та центру країни, які, опинившись на чужині, жили та творили для батьківщини.

Контрасти 30. Українські варіації

Поєднання тембрів труби, арфи, фортепіано і струнних, завершена цьогоріч премʼєра, твір-реакція німецького композитора на події в Україні – все це в один вечір виконали музиканти Львівського камерного оркестру «Академії».

Розпочали вечір написані у 2022 під впливом рішучості українських молодих музикантів «Українські варіації» для струнного оркестру німецького композитора Маркуса Гьорінга та Триптих для струнного оркестру «Філософія танцю» українця Юрія Решетара. Мелодійність української пісні тембрами струнних звучала і у творі «Тиха пісня» Богдани Фроляк. А екстравагантним міксом джазу, класики та навіть веснянок дивував твір патрона філармонії Мирослава Скорика.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершились

Не оминула програма «Академії» і світових премʼєр — правиконання отримала і «Елегія» з циклу «Камерна музика для фортепіано і струнних» композиторки, що вже давно співпрацює з оркестром — Ольги Криволап.

Контрасти 30. Станіслав Людкевич 145

У творчі таємниці одного з найславетніших класиків Галичини занурили солістки концерту – скрипалька Наталія Гордєєва та піаністка Віоліна Петриченко.

Виконавиці неодноразово ставали першовідкривачками української музики для європейської публіки. На цей раз нова програма від солісток прозвучала у Львові й була присвяченою 145-літтю від дня народження патрона концертного залу філармонії — Станіслава Людкевича. 

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершились

В програмі дуету: нещодавно видані в Копенгагені Варіації на народну тему для скрипки з супроводом фортепіано, сповнені відлуннями народних тем Соната для скрипки з супроводом фортепіано й «Valse Lente», композиторське переосмислення забутого народного танцю — чабарашки, Ноктюрн написаний після прочитання листа загадкової О.Ю та ще багато відкриттів. 

 

Субота 05.10.2024. Контрасти 30. Маратон

Манускрипт Войнича

Цей проєкт є мультимедійним концертним виступом, що натхненний загадковими кодами та зображеннями, знайденими у т.зв. Рукописі Войнича. Це середньовічний манускрипт, що був створений у XV столітті в Італії із використанням незрозумілої криптографічної системи.

Експериментальний ансамбль прагне привернути увагу до Рукопису Войнича насамперед не як до джерела незрозумілої й частково втраченої інформації, а як до унікального витвору мистецтва, що прекрасний сам по собі та надихає на численні інтерпретації. У програмі прозвучали оригінальні композиції Остапа Мануляка та Норберта Роденкірхена, обрамлені експериментальними імпровізаціями та мелодичними фрагментами італійських композиторів пізнього Середньовіччя.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершились

19:00. Дух, віддих, дихання і подих

Концепція проєкту «Дух, віддих, дихання і подих» інспірована роллю дихання при грі на флейті і значенням усвідомленого підходу в цьому процесі: Наталія Кожушко-Максимів часто міркує, що «насправді моїм інструментом є саме дихання, а флейта слугує його своєрідним провідником до слухачів».

Солістка є учасницею ансамблю нової музики «Ensemble Nostri Temporis», дуету «etc. duo» (разом із піаністкою Роксоланою Кіт), а також артисткою оркестрів Львівської національної філармонії та Львівської національної опери. Важливою віхою концертної діяльності флейтистки є пропагування музики ХХ–ХХІ століть.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершились

21:00 Куртаґ. Ігри

Польська піаністка Емілія Кароліна Сітаж цьогоріч підготувала для слухачів знаменитий куртаґівський цикл “Ігри”. Його альбом VII — це збірка мініатюр, які є перлинами фортепіанної музики. Деякі з них містять особисті, інтимні повідомлення — присвячені композиторам і друзям Куртаґа, інші навіть є формою подарунків на день народження. Сам композитор у вступі розповідає, що на створення циклу його надихнула спонтанна гра дітей на фортепіано. Він дозволяє досліджувати звуки і тишу абсолютно незвичним способом, нерідко — насолоджуватися лише кількома нотами чи акордами. 

PrePPiano — це оригінальні концерти, повністю імпровізовані на препарованому фортепіано з використанням розширених технік. Відправною точкою для імпровізації цього разу стали обрані мініатюри Дьордя Куртаґа.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершились

Неділя 06.10.2024 / 18:00. Контрасти 30. Закриття Фестивалю

На завершення фестивалю Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова» вийшов на сцену під керівництвом ще одного незмінного учасника «Контрастів» — диригента Вінсента Козловського (Польща). У програмі твори польського та українських композиторів, серед них світова прем’єра!  

Програмою вечора стали твори для камерного оркестру українських та польських композиторів: Збіґнєва Буярського, Юрія Пікуша, Олега Безбородька, Любави Сидоренко та Євгена Станковича.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-30» завершились

 

Поділитись


Популярне

14.08.2024 Анонси

Сходинка до оркестру

Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...

18.09.2024 АнонсиМедіа

Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі

30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...