Вітражі часу

Четвер 08.09.2022 / 19:00

Міжнародний музичний фестиваль «Великі Творці» присвячений Роману Палестеру (1907-1989), уродженцю Снятина, що на Івано-Франківщині, якого всередині 40-х років минулого століття вважали одним із провідних польських композиторів. Невдовзі після війни саме Палестера називали наступником Кароля Шимановського.

Однак зараз його ім’я є не настільки відомим, наскільки митець цього заслуговував. Причина була доволі проста – композитор вирішив емігрувати через репресії в країні, виключення його з членів Спілки польських композиторів, а потім – і заборону на виконання його творів. Ім’я Палестера зникло з публікацій, видавничих каталогів та навіть титрів до фільмів, а копії творів, надрукованих після війни у Польському музичному видавництві, були знищені.

Познайомитись та відкрити для себе цю видатну постать – саме такою є мета фестивалю «Великі Творці – Роман Палестер». Адже без Романа Палестера неможливо повністю відтворити панораму польської музики ХХ століття.

Фестиваль об’єднає 12 подій у Львові та Кропивницькому, серед яких сім концертів, науковий семінар і майстер-класи для флейтистів та віолончелістів. Локації проведення обрані невипадково, адже у Кропивницькому (колишній Єлизаветград) провів молодість Кароль Шимановський. Водночас саме у Львівській консерваторії у 20-х рр. навчався Роман Палестер, а у Львівській філармонії у виконанні симфонічного оркестру  у 30-х рр. звучали його творчі опуси.

У Львівській філармонії відбудеться 5 концертів Фестивалю, у яких творчість композитора буде представлена поруч із музикою українських та польських композиторів різних генерацій, серед яких також опуси його українських сучасників – Бориса Лятошинського, Сергія Борткевича, Анатолія Кос-Анатольського та Станіслава Людкевича. У концертних програмах слухачі також почують твори Фридерика Шопена, Кароля Шимановського та сучасних українських композиторів – Мирослава Скорика та Євгена Станковича.

Творчі опуси Романа Палестера звучатимуть в Україні вперше!

Окрім важливого культурного значення, не менш важливим є символізм Фестивалю. Адже польсько-українська програма та творчий склад солістів і колективів, демонструє неабияку солідарність обох народів, що є надзвичайно важливим в часи жорстокої війни росії проти України.

• Марія Перадзинська, флейта
  • Анджей Верцінський, фортепіано
  • Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика
  • Володимир Сивохіп, диригент