Останнім літнім акордом літа у філармонії став спільний міжнародний фестивальний проєкт “Музика в старому Львові та Кракові”, який традиційно розпочався одночасно у Львові та Кракові 15 серпня та завершився 31 серпня. Вперше фестиваль “Музика в старому Львові” стартував у серпні 2014 року в партнерстві з відомим та авторитетним у світових, зокрема європейських музичних колах, польським фестивалем з півстолітньою історією “Музикою в старому Кракові”. Вже десять років всупереч непростим обставинам фестиваль обʼєднує не просто міста, він обʼєднує народи.
Ідея одночасного проведення фестивалю у Кракові та Львові належить Народному артистові України, засновнику Академічного камерного оркестру “Віртуози Львова” Сергію Бурку.
Візитівкою є особлива формула Фестивалю – поєднання класичної музики та шедеврів архітектури Львова та Кракова. Більшість подій Фестивалю пропонують слухачам насолодитись музикою в палацах, храмах, на площах міст. Така концепція також сприяє знайомству з історією міст, впродовж семи концертів усі охочі могли насолодитись виконанням професійних солістів та колективів не тільки в стінах філармонії, а й в Палаці Потоцьких, Львівському музеї історії релігії, Гарнізонному храмі святих апостолів Петра й Павла.
Розпочав фестиваль в Україні концерт “Світочі своєї епохи” відбувся 15 серпня в Дзеркальній залі Палацу Потоцьких. У майстерному виконанні відомої інтерпретаторки Марти Кузій прозвучала вибрана музика польських світочів Шопена та Шимановського. Це саме ті композитори, чия творчість стала основоположною для історії дружньої нам держави Польщі. В ХІХ столітті Шопен, а у ХХ — Шимановський — проклали шляхи для модерного мистецтва у сьогодення. Їхня рафінована, витончена музика для короля інструментів — роялю — не залишить байдужими навіть найбільших меломанів!
18 серпня продовжив музичну мандрівку старовинним Львовом концерт “Генії поза часом”. Солістка філармонії, органістка Олена Мацелюх в Музеї Історії та релігії представила програму з кращих творів доби Ренесансу та Бароко, музики, що впродовж століть не втрачає актуальності та спроможності торкатись найтонших струн людських душ.
Кожен музикант в Україні зараз може продовжувати творити завдяки титанічній праці Збройних сил України, свою шану 20 серпня в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла полеглим героям віддали музиканти Луганського академічного симфонічного оркестру, на чолі з керівником Ігорем Шаповаловим. В пам’ять полеглих захисників лунала класична музика, що резонує з почуттями українців зараз, емоціями та болем, які неможливо висловити лише словами – твори Ф. Шуберта, Л.в. Бетховена, Е Івейзена.
В переддень Дня Незалежності нашої держави фестиваль радо вітав багаторічного партнера України — дружню сусідню Польщу та висловив свою подяку за підтримку! Тому програма події “Дню Незалежності України та польсько-української Солідарності присвячується” об’єднала ключових українських та польських авторів від бароко до наших днів. В костелі єзуїтів міста Кракова пролунали найвідоміші твори Березовського, Бортнянського, Гурецького, Лютославського, Камінського, Станковича, Алмаші та Кіляра.
Особливим гостем Х Міжнародного фестивалю “Музика в старому Львові” став німецький композитор та органіст Бйорн О.Віде. Для концерту фоє концертного залу філармонії органіст підготував органні імпровізації, що здивували відвідувачів інтерпретацією тембрового багатства органу композитором. “Фантастичні органні токати” перенесли слухачів у таємничий світ органних звучань, де вирують гулкі баси барокових хоралів, стрімкі пасажі прелюдій та токат з’єднались у вихорі нового погляду визнаного музиканта. Головною ж причиною візиту Бйорна О.Віде стала висловлення мовою високого мистецтва солідарності з Україною.
Захопливе поєднання флейти й фортепіано прозвучало 27 серпня у виконанні двох молодих артистів, Андрія Бендуса та Ірини Берчук, які виконали романтичну програму “Романтичні експресії серенад”. Вона зіткана зі світлих настроїв, літніх акцентів та прекрасних камерних композицій. Особливим шармом відзначена “Соната серенад” нашого сучасника, видатного українця Євгена Станковича, що й дала назву проєкту: весь спектр експресії, доступний музичній композиції, зосередився тут.
Фінальний концерт фестивалю обʼєднав в собі також відкриття 29 концертного сезону Академічного камерного оркестру “Віртуозів Львова” та концертний проєкт “Три Моцарти”, Не вперше оркестр в своїх програмах акцентує на постатях родини Моцартів, на цей раз музику Вольфганга Амадея Моцарта доповнила Симфонія сі-мажор Леопольда Моцарта та романси Франца Ксавера Моцарта в аранжуванні Володимира Дуди, які разом з оркестром виконала солістка філармонії Софія Соловій. Несподіванкою для слухачів стали твори польського композитора Юзефа Зайдлера, який не належить до династії Моцартів, однак є відомим у світі як “Польський Моцарт”, саме вони у виконанні Софії Соловій стали яскравим закінченням вечора. Диригував оркестром засновник та головний диригент “Віртуозів Львова” Сергій Бурко.
Попри те що фестивалі-побратими “Музика в старому Львові” та “Музика в старому Кракові офіційно завершились 31 серпня, підсумкова та історична зустріч їх засновників та організаторів: директора Краківського фестивалю Станіслава Галонського, Богни Галонської та директора Львівського фестивалю Сергія Бурка відбулася сьогодні, 1 вересня 2023 року, де окрім підсумків фестивалю будувались також плани на новий сезон!
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії
У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...