Найбільший фестиваль класичної музики в Україні та один з провідних музичних фестивалів Європи “Віртуози” запрошує до Львівської філармонії! Після днів відкриття, коли свої програми представили три філармонійні оркестри, розпочинається перший повний фестивальний тиждень. Що приховують загадкові афіші фестивалю та на що чекати впродовж тижня – читайте далі.
Розпочне тиждень вечір від оркестру з “вічно молодою душею”, оркестру, що формувався під пильним оком маестро Мирослава Скорика – Львівського камерного оркестру “Академія”. Однак не спішіть таврувати колектив маркою незрілості, “Академія” насамперед є колективом, який невтомно демонструє на музичних майданчиках міста високий рівень помножений на завзяття юності.
Оркестр є одним з постійних учасників фестивалю і цього року “Академія” запрошує відкривати разом маловідомі шедеври не лише для струнних, твори, що хоч і довго залишались у тіні, проте не втратили від того барв — це оркестрова сюїта з музики до балету-пантоміми «Дон Жуан» німецького композитора, що кардинально змінив погляд на оперну музику Крістофора Глюка та Соната Джоаккіно Россіні, що за динамічністю образів не поступається театральним творам композитора.
Жоден концерт «Академії» не обходиться без творів останніх століть, цього року її представить музика Юліуса Кленгеля, Курта Аттербера та українців: класиків останнього століття — Мирослава Скорика та Євгена Станковича, а також сучасних композиторів і друзів оркестру — Юрія Решетара та Віктора Теличка.
Віртуози 43. АКАДЕМІЯ ЗАПРОШУЄ. Середа 22.05.2024 / 19:00
Другою подією тижня стане присвята Пророку українського народу, Тарасу Шевченку. Подібно до того, як кожне покоління в час своєї боротьби поверталось до рядків Кобзаря, його слова ставали піснями у творчості кращих українських композиторів різних генерацій. Унікально, однак кожен з митців знаходив свого Шевченка: віднаходив у ньому власне коріння та бажав закарбувати його на віки, як Микола Лисенко, озвучували рядки Шевченка-лірика, або ж відчував за його словами наше сьогодення. Шевченкові поезії крізь музику ключових українських композиторів: Миколи Лисенка, Сидора Воробкевича, Якова Степового, Станіслава Людкевича, Дениса Січинського, Якова Степового, Валентина Сильвестрова та Богдани Фроляк представлять солісти: Станіслав Бадрак – баритон, Ярослав Мигаль – віолончель та Мирослав Драган – фортепіано.
Віртуози 43. ШЕВЧЕНКІАНА. Четвер 23.05.2024 / 19:00ʼ
Центральною подією тижня стане грандіозний симфонічний вечір “Музичні діалоги”. Крізь вібрації у тиші запилюжених книжкових полиць, нарешті до концертного життя України повертаються забуті, заборонені, непомічені свого часу твори. А українські митці, яких засуджували на партійних зборах, обмовляли у газетах та примушували переписувати фінали творів, аби догодити образу позитивної «наддержави» радянського союзу, отримують заслужене повернення на сцену.
Адже музика воскресає й живе лише у моменті звучання, коли сакральним рухом диригент розсікає повітря, і весь оркестр у спільному пориві торкається вічності.
24 травня у Львівській філармонії прозвучать твори українського, польського та франко-швейцарського авторів – Бориса Лятошинського, Кароля Шимановського та П’єра Віссмера та під орудою Вінсента Козловського, відомого польського диригента. Соло — Андрій Павлов, виступатиме — Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії.
Віртуози 43. МУЗИЧНІ ДІАЛОГИ. П’ятниця 24.05.2024 / 19:00
У суботу фестиваль пропонує набратись сил та сталості переконань від музики композиторів, яких можна схарактеризувати, як вічних пульсарів, візіонерів і творців мистецького континууму довкола нас. Їхні долі не переплітались між собою напряму, але, викарбувані на скрижалях історії, вони так чи інакше пов’язались у світовій свідомості.
У виконанні знаного учасника фестивалю Струнного квартету “Фенікс” звучатимуть: Перший квартет Кароля Шимановського — поляка, чиє родинне коріння пролягло аж до Тимошівки нині Черкаської області; Струнний квартет № 4 єврея, який очолив оркестр в’язнів в Аушвіці — Саймона Лакса; написане у розпал Другої світової проєвропейське переосмислення українських фольк-тем у Четвертому струнному квартеті Бориса Лятошинського та автентичні звукові глибини «Інвенцій» українця-русина Олександра Козаренка.
Віртуози 43. ТАВРО КАССАНДРИ. Субота 25.05.2024 / 17:00
Ділитись відкриттями старовини 25 травня буде новостворений ансамбль давньої музики «Terra Barocca». На сцені він дебютує під орудою художньої керівниці — Анни Іванюшенко.
Так від ХХ століття “Віртуози” прокладуть місток до часів доби бароко та одного з її найбільших геніїв – Антоніо Вівальді. Саме про його музику йдеться, коли згадують шедеври випробувані століттями. Винахідливий майстер звуку та чарівливий новатор свого часу, Вівальді створив неповторні композиції, що виходять за рамки канонів та проявляють найоригінальніші риси кожного із задіяних інструментів. Скрипковий віртуоз, далі — священник, при цьому затребуваний і оплачуваний композитор та імпресаріо, Вівальді створив стільки музики, що після його смерті помістилась у 27 товстих томів.
Інструментальні дуети й тріо, вокальні арії з опер Вівальді та камерний концерт — більшість з цих творів написана митцем у зеніті кар’єри, у 1720-х. Інтерпретатори бароко під час цього концерту пропонують слухачам стати свідками того, як на сцені філармонії формується нова течія львівської школи історично інформованого виконавства.
Віртуози 43. ВІВАЛЬДІ — З НАМИ. Субота 25.05.2024 / 20:00
Завершуватиме тиждень добірка творів спільним між якими є ностальгічна ніжність, що так пасує теплому травневому вечору!
Мрійливою ностальгією просякнута пісенність «Серенади» Мєчислава Карловіча, та Скрипковий концерт ре мінор Фелікса Мендельсона, творіння тоді юного генія, що звучатиме за участі відомої солістки Мирослави Которови під орудою Вікторії Жадько.
А продовжить вечір «Меса для України» авторства Алли Сіренко, сучасної української мисткині, що увійшла в історію як перша українська композиторка, прем’єра опери-фантазії якої відбулася в лондонському Королівському оперному театрі та «Батярські пісні» Юрія Шевченка. Вам не доведеться позичати меломанського замилування для них, адже така унікальна програма буває «тілько ві Львові», і тільки за участі найвіртуозніших музикантів.
Віртуози 43. УКРАЇНСЬКА НОСТАЛЬГІЯ. Неділя 26.05.2024 / 18:00
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії
У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...